Wymowa

Jak to wymawiać?

Dziś będzie o słówkach, które <o zgrozo!> brzmią w ustach niektórych kompletnie inaczej niż same by tego chciały:D A to dlatego, że w dobie popularnych YouTuberów nie ma już miejsca na tradycyjne słowniki:-) Bo i po co skoro oni wiedzą lepiej:-) Błąd. Powiem mocniej. Poważny błąd rzutujący na to czy zostaniesz dobrze zrozumiany czy raczej niekoniecznie.

Angielski potrafi być dziwaczny używając słowa mojego niespełna 8-latka. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że jest w nim tyle słów, które wyglądają zupełnie inaczej niż brzmią… No cóż – odwracanie kota ogonem nie jest w tym przypadku moją intencją gdyż przyznać trzeba, że angielska wymowa potrafi być nieco skomplikowana – ale spokojnie – nawet rodowici użytkownicy angielskiego potrafią przez całe życie błędnie wymawiać różne słowa nie zdając sobie w ogóle z tego sprawy.

Tym bardziej więc może się to przytafić Tobie – no chyba, że przeczytasz ten wpis do końca;-) Kto wie, może z czasem przyjdzie Ci uczyć poprawnej wymowy studenta, z którym przyjdzie Ci się spotkać na wymianie międzynarodowej czy obcokrajowca z akcentem kraju, z którego pochodzi…

Jeśli jesteś w gronie szczęśliwców i przez przypadek natknąłeś/-aś się na mojego bloga to musisz wiedzieć, że opanowanie poprawnej wymowy poniższych słówek sprawi, że już nigdy nie będziesz się czaić i zabłyśniesz w tłumie 😀 

Angielskie słówka, które już zawsze będziesz dobrze wymawiać

Ta subiektywna lista zawierać będzie słowa, które często bywają wymawiane w sposób niepoprawny. Za każdym razem podam Wam ich poprawną wymowę abyście już nigdy nie dali się złapać chochlikowi 😀

Nie znosisz pamięciówki! Witaj w klubie! Masz tak jak ja;-) Jeśli szukasz szybkiego sposobu na poprawę swojej wymowy bez poczucia, że musisz „przysiąść” do sterty książek to zachęcam Cię do oglądania autentycznych filmów video, takich jak: zapowiedzi premier filmowych, klipy muzyczne, inspirujące wywiady, itp. W trakcie oglądania sprawdź czy dostępna jest opcja włączenia napisów. Po wysłuchaniu spróbuj przelać na papier jakieś ciekawe wyrażenie lub zwrot i obowiązkowo znajdź pomysł na zastosowanie go w Twoim własnym kontekście. Zwiększasz w ten sposób prawdopodobieństwo, że go użyjesz.

Na początek jednak proponuję zacząć od przypomnienia sobie brzmienia każdej z liter alfabetu angielskiego – przyda się do analizy tego, o czym piszę poniżej. Good luck and have fun! Dobrej zabawy!

#1 BURY

Na pierwszy rzut idzie słówko błędnie wymawiane jako: “Buh-ree”. A w słowniku znajdziemy następującą transkrypcję fonetyczną: /ˈberi/.

Żeby było śmiesznie to słówko ”bury” ma swój homofon, czyli słówko, które wymawiamy tak samo mimo innej pisowni i znaczenia – to “berry”.

#2 DEFINITELY

Najczęściej nieprawidłowo wymawia się jako: “Dee-fie-ant-lee”. A powinno być: “Def-in-it-lee”. 

To słowo jest nie tylko przekręcane przez obcokrajowców – jego pisownia jest też mylona niemalże przez każdego. Wiecie może dlaczego? Brzmi trochę tak, jak jest pisane ale często „myli się” nawet jeśli starasz się je zapamiętać. Zdarza się, że zapisywane jest na dwa sposoby: “definately” lub “defiantly”. Dobra, przejdźmy dalej bo jeszcze niechcący zapamiętamy ten nieprawidłowy zapis:D

#3 ITINERARY

Za jakiś czas wakacje więc może przyda się Wam wiedza nt. tego, jak wymawiać plan podróży? Jakie błędy w wymowie? “Eye-tin-air-ee” albo “Eye-ten-ee-air-ee”. A poprawna wymowa? “Eye-tin-er-air-ee”.

#4 LIBRARY

Wymawiamy: “Lie-brair-ee” choć “r” sąsiadujące z “b” jest ciężkie do wyłapania więc jest często pomijane w wymowie.

#5 PRONUNCIATION

Najczęściej spotykana niepoprawna wymowa to: “Pro-nun-say-shun”. Właściwa jest następująca: “Pro-nun-see-ay-shun”. Ten wpis jest o wymowie właśnie, a to słowo jest jednym z częściej mylonych, a to zapewne zasługa wszystkich tych sylab 🙂

#6 PSEUDONYM

Często spotykam się, że ten wyraz wymawiany jest błędnie na dwa sposoby: “Puh-soo-doh-nim” lub “Soo-doh-name”. A jak powinien brzmieć? “Soo-doh-nim”. Przy okazji to świetny przykład na „milczące” <p>, co w angielskim jest częstym zjawiskiem – trzeba sobie tylko zdawać z tego sprawę.

#7 MEME

Też zastanawiasz się jak wymawiać to słowo? Nie jesteś sam/-a! W dobie internetu pewnie sporo osób ma ten sam problem. Przecież dopóki nie było internetu, nie było też memów. Słyszałam dwie wersje: “Mehm” lub “Mee-mee”. Obydwie są niepoprawne. A jak ma być prawidłowo? Tylko i wyłącznie tak: “Meem”.

#8 SUBTLE

Słyszy się czasem: “Sub-tell”, choć poprawnie mamy: “Suh-tell”. Wcześniej była mowa o milczącym <p>, teraz przyszła pora na ciche <b>, które w angielskim występuje niezwykle rzadko. A jednak! Chcę Ci pokazać, że z tą wymową to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 

#9 GIF

Pewnie zdarzyło Ci się widzieć ten skrót, ale jak go wymówić – oto jest pytanie. Na bank nie wymawiaj go tak: “Jiff”, tylko: “Giff”. Dlaczego? Słówko ”graphics” zaczyna się od twardego <g>, a skoro to skrót to nie chce być inaczej. 

Z pewnością przyszło Ci nawet sprawdzić kiedyś od czego pochodzi ten skrót. Jeśli nie, zrobiłam to za Ciebie 🙂 To skrót od “Graphics Interchange Format”  i daję sobie głowę uciąć, że nie raz widziałeś/-aś taki mały plik obrazkowy z krótką animacją. This is it!

#10 ASK

Błędna wymowa: “Axe”. Poprawie powinno być tak: “Ah-sk”. W języku polskim też mamy „kordłę” bo tak jest prościej nam to wypowiedzieć. Z tym słówkiem jest podobnie. Łatwiej jest powiedzieć “axe” niż ”ask”. Z tego też powodu wielu anglojęzycznych i nie-anglojęzycznych osób najzwyczajniej w świecie upraszcza sobie życie 😉  

#11 WEDNESDAY

Niedobrze jest wymawiać: “Wed-nez-day”. Dobrze jest mówić: “Wenz-day”. Skąd w takim razie taka pisownia tego wyrazu? Jak to zwykle bywa chodzi o pochodzenie słowa. 

#12 STOMACH

Wymowa tego słówka może przyprawić Cię o ból… brzucha 🙂 Oczywiście żartuję. Nie wymawiaj go jako:“Stoh-mahk” czy “Stoh-match”. Lepiej naucz się poprawnej wymowy: “Stum-ick”.

Wiem, że wydaje Ci się dziwne żeby wymawiać “ach” jako “ick,” ale samo wzdychanie nic nie pomoże. Ucz się prawidłowej wymowy od samego początku, a poczujesz różnicę.

#13 SALMON

   

Angielskie słowa mogą być nieco skomplikowane jeśli chodzi o wymowę. Nawet najmniejszy wysiłek przyniesie oczekiwane efekty – potrzebne są tylko właściwy kontekst i chęć opanowania języka. Bez tego ani rusz!

Będzie mi bardzo miło jeśli napiszesz w komentarzu czy dowiedziałeś się czegoś nowego o wymowie angielskiej.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.