Kultura

Coś dla ducha

Sporo było już na blogu o różnych sposobach na usprawnienie i uprzyjemnienie sobie nauki języka angielskiego. Spróbuj pisać po angielsku tak często jak tylko się da! I nie chodzi tu tylko o poprawne zapisywanie słów bo pisząc całymi zdaniami zastanawiasz się nad kolejnością wyrazów i ćwiczysz składnię angielską. To właściwy sposób na utrwalenie sobie sekwencji słów tak aby było to typowo angielskie a nie polsko angielskie zdanie. Jeśli póki co nie czujesz się jeszcze wystarczająco pewien / pewna swoich umiejętności to proponuję na początek zakupić w salonie prasowym  obcojęzyczne czasopismo z branży, która Cię interesuje i zacząć od czytania nagłówków gazet. Z pewnością Cię to zmotywuje do dalszej pracy bo będziesz chciał/-a poznać treść artykułu na dany temat, co  z kolei przełoży się na rozwój Twoich umiejętności językowych.

To samo tyczy się Twoich zdolności rozumienia ze słuchu. Doskonale wiem jak trudno jest początkującej osobie znaleźć narzędzia do ćwiczeń. Najlepiej zacząć wtedy od krótkich klipów video (mogą być też piosenki, w tym te dla dzieci – nie ma się przecież czego wstydzić 🙂 Jeśli z kolei bardziej interesuje Cię tzw. język zawodowy to przeszukaj internet pod kątem materiałów do angielskiego biznesowego i zwróć uwagę na terminologię fachową.

Dziś postanowiłam sprzedać Wam pomysł na czytanie po angielsku, które nie tylko wpłynie na Twoje rozumienie tekstu czytanego, ale co ważniejsze pozwoli Ci poznać zakamarki swojej duszy. Brzmi interesująco ale dam sobie głowę uciąć, że zastanawiasz się teraz jak można połączyć naukę ze zgłębianiem wiedzy na temat siebie samego/samej. A no można 😀 Czy próbowałeś / – aś kiedyś poczytać Biblię? Ot tak, bez przymusu, z ciekawości bo chciałeś/-aś dowiedzieć się co takiego znajduje się w jej księgach. Pamiętam, że jako dziecko często zastanawiałam się dlaczego jest tam tyle trudnych słów, których nie używa się w codziennej komunikacji. W angielskiej wersji również tak będzie. Na tamtym etapie to sprawiło, że język biblijny był dla mnie niezrozumiały, a przez to nie mogłam pojąć o co chodzi w poszczególnych historiach.

Zdaje sobie sprawę z tego, że czytanie Biblii przez osoby, dla których język angielski jest drugim językiem może im przysporzyć bólu głowy. Nie jest to typowy język, z którym spotkacie się w szkolnej ławie. Ten niezwykły styl pisania sprawia, że jest ona trudna do analizy. No chyba, że mamy do czynienia z zaawansowanymi uczniami, którzy nie tylko przeczytają, ale będą w stanie przeanalizować i zinterpretować dany fragment.

Na szczęście nie byłam jedyną osobą, która nie przepadała za „biblijnym angielskim” – nawet na studiach bardziej przemawiała do mnie terminologia z zajęć typu British/American Studies. Fajnie, że ktoś wpadł na pomysł dostosowania języka Biblii do języka bardziej współczesnego, który jest łatwiejszy do zrozumienia. Dzięki temu zabiegowi Biblia to kolejne wspaniałe „narzędzie” do nauki angielskiego – tak użyteczne jak Twoja ulubiona książka, ukochane czasopismo anglojęzyczne, itp.

Dlaczego warto uczyć się angielskiego z Biblii?

O tym, że jest to świetna metoda na podszlifowanie swoich umiejętności czytania po angielsku czy też poszerzenie zasobu słownictwa nie muszę chyba pisać. To po pierwsze. Co więcej, jeśli miałeś/-aś już wcześniej jakikolwiek kontakt z opowieściami biblijnymi dla dzieci lub dorosłych to czytając po angielsku będziesz miał/-a przecież wyobrażenie o czym jest każda z poszczególnych historii. I o to właśnie chodzi! Będziesz czytać i rozumieć jednocześnie o czym jest mowa, nawet jeśli spora część słownictwa będzie dla Ciebie nieznana. Dodatkowo, pozwoli Ci to na ćwiczenie domyślania się znaczenia nowych wyrazów z kontekstu.

Po drugie, Biblia to doskonałe źródło języka autentycznego, co przyczyni się do budowania przez Ciebie zdań typowo angielskich, tj. bez konieczności nieustannego zastanawiania się i układania zdań z polskiego na angielski. Uwierz, że ciągłe zadawanie sobie pytania w stylu: „jak to będzie po angielsku?” na dłuższą metę może okazać się męczące i zniechęcające do dalszej nauki. Wystarczy bowiem korzystać z zasobów słownictwa, które aktualnie posiadasz, a nie „wymyślać” zdania zbyt trudne i niedostosowane do Twojego aktualnego poziomu językowego. Jak wiesz, Biblia jest znana i rozpoznawana na całym świecie, więc znajomość jej treści pomoże Ci również w zrozumieniu słownictwa używanego w kulturze masowej i codziennych rozmowach.

Niezależnie od tego czy studiujesz Biblię wyłącznie w celach naukowych czy też religijnych, poniżej znajdziesz kilka zasobów internetowych, które pomogą Ci lepiej zrozumieć biblijne wersety podczas zgłębiania angielskiego.

Materiały z Biblią w tle dla uczących się angielskiego

Bible and English

The Bible and English to portal odpowiedni dla uczniów na wszystkich poziomach językowych, a przede wszystkim doskonałe źródło dla osób początkujących, które chciałyby polepszyć swoje zdolności językowe i dowiedzieć się więcej na temat Biblii w tym samym czasie. Strona nie ogranicza się tylko do wsparcia w lepszym rozumieniu tego, co zapisane w Biblii, ale zaprojektowana została w taki sposób, że czyni ona z Biblii sposób na praktyczną naukę angielskiego, np. poprzez ćwiczenia ze słuchu czy wymowy.

Easy English Bible

Witryna dla uczniów początkujących i średniozaawansowanych

The EasyEnglish Bible to darmowy i łatwy dostęp do Biblii w języku angielskim dla międzynarodowej społeczności, dla której z założenia angielski jest drugim językiem. Dzięki temu na stronie używa się uproszczonych struktur angielskich, co nie wymaga od nas znajomości zaawansowanego słownictwa. Ćwiczenie sprawności rozumienia tekstu czytanego przychodzi o wiele łatwiej jeśli masz do dyspozycji krótkie streszczenie każdej z ksiąg biblijnych.

BT stories

Interaktywny portal odpowiedni zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych

BTstories umożliwia Ci przeczytanie historii biblijnych napisanych prostym i łatwym do zrozumienia angielskim. Większości historii towarzyszą materiały dodatkowe, takie jak: obrazki, wyjaśnienia, czy pliki video, co bez wątpienia ułatwia zrozumienie. Masz tu również możliwość odsłuchania historii, którą przeczyta Ci ‚native speaker’.

TalkEnglish

Odpowiedni dla osób początkujących oraz tych zaawansowanych.

TalkEnglish to strona internetowa do nauki angielskiego, która pomaga uczniom w nauce przy pomocy historii opartych na Biblii.

Możesz tutaj ćwiczyć zarówno wymowę, gramatykę, słownictwo, jak i umiejętność pisania czy zdolność konwersacji. Tym, co wyróżnia tę witrynę spośród innych to darmowa możliwość uczestniczenia w lekcjach angielskiego. Aby zarejestrować się do portalu wystarczy kliknąć przycisk “Practice English”, a następnie wybrać pole “Student Registration” .

“The Bible in Basic English”

Właściwa dla uczniów zaawansowanych

Jeśli szukasz sposobu na lepsze zrozumienie wersetów biblijnych bez konieczności sprawdzania za każdym razem trudnych i nieużywanych już wyrażeń i zwrotów to ta strona będzie dla Ciebie idealnym źródłem wiedzy.

The Bible in Basic English to Biblia w wersji online napisana współczesną angielszczyzną, co zdecydowanie ułatwia sprawę.

Oprócz tego, znajdziecie tu również streszczenia, a także edukacyjne filmiki video, które z pewnością zachęcą każdego, kto chciałby zmierzyć się z tą materią.

Jak widzisz, udało się nam znaleźć kolejne użyteczne narzędzie do praktycznej nauki języka obcego, a tym samym podniesienia swojego poziomu znajomości angielskiego.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz jego treść za wartościową to coś mi się zdaje, że polubisz go, nie mówiąc już o tym, że warto będzie udostępnić go znajomym.

Chyba już wiesz, jak ważna jest znajomość angielskiego – i to na całym świecie. W swoich – jak do tej pory – 36 wpisach blogowych próbowałam Cię do tego przekonać i mam nadzieję, że mi się to udało…

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.