Słuchanie

Dobre rady na naukę angielskiego z piosenek

Jaki jest klucz do nauczenia się anielskiego? Nie uczenia się, a poskromienia i NAuczenia się go na w miarę przyzwoitym poziomie. Determinacja? Upór w dążeniu do celu? A może to coś, z czym trzeba się po prostu urodzić? Jak dla mnie to żaden z wymienionych powyżej czynników. Jeśli śledzisz na bieżąco wpisy zamieszczane na blogu to pewnie znasz już odpowiedź. Tak!

Kluczem jest umiejętność sprawienia aby nauka sprawiała nam przyjemność przy pomocy odpowiednich narzędzi i wyrobienia w sobie właściwych nawyków.

Jedno z takich narzędzi (i jak dla mnie najlepsze!) ukryte jest w Twoim smartfonie, z którym praktycznie się nie rozstajesz, prawda? Jeśli do tej pory z niego nie korzystałeś, w co trudno mi trochę uwierzyć, to nigdy nie jest za późno żeby zacząć uczyć się angielskiego z piosenek. Wiem, bo sama tak właśnie zaczynałam;-) Jak dobrze pamiętasz pisałam już o tym na blogu. Popularne wówczas czasopismo młodzieżowe z tekstami piosenek i ich tłumaczenia na polski dawały mi tyle frajdy, że założyłam sobie nawet zeszyt wyklejony moimi ukochanymi utworami, do których dorysowywałam mapy słów, wyrażeń, symboli… To był piękny czas…

Chcesz wiedzieć dlaczego piosenki są niezwykle efektywnym sposobem na naukę angielskiego i mogą być ogromnym wsparciem kiedy po prostu zagubisz się w meandrach gramatyki?

  • To działa! Muzyka pomaga przyswoić sobie struktury gramatyczne, słownictwo i pisownię wyrazów praktycznie bez wysiłku
  • codzienny angielski i wyrażenia kolokwialne – jeśli wybierzesz swój ulubiony gatunek muzyczny to możesz być pewien/pewna, że utwór naszpikowany będzie użytecznymi strukturami i wyrażeniami
  • zaprzyjaźnij się z brzmieniem angielskiego – słuchanie piosenek pomaga skupić się na wymowie i rozumieniu intonacji,
  • elementy kultury – muzyka daje wgląd w sposób myślenia i odczuwania danego artysty więc tym samym uczy Cię kultury brytyjskiej czy amerykańskiej oraz daje okazję i temat do rozmowy
  • angielski zostanie Ci w głowie  – piosenki mają to do siebie, że niektóre sekwencje powtarzają się, co sprawia, że łatwo zapadają w pamięć
  • przyjemny nawyk – spora część osób uczących się angielskiego narzeka na brak czasu na naukę, a przecież posłuchać muzyki możesz praktycznie wszędzie ze słuchawkami na uszach lub bez np. choćby biorąc prysznic 🙂
  • pozytywne emocje – nasza relacja z muzyką jest zazwyczaj głęboka, a ulubione utwory muzyczne wprawiają nas w dobry nastrój i niemal od razu poprawiają nasze samopoczucie; jeśli zatem naukę angielskiego powiążesz z emocją to łatwiej Ci będzie zapamiętać nowe rzeczy.

Jak zacząć? Wystarczy wybrać piosenki, z których będziesz uczyć się zwrotów ale korzystając z okazji podpowiem Ci czego NIE należy robić.

  1. unikaj utworów, które zawierają zbyt trudne i rzadko używane zwroty
  2. staraj się wybierać piosenki, które nie są zbyt szybkie
  3. nie decyduj się na utwory, do których nie znajdziesz tekstu.

Na koniec kilka obiecanych wskazówek, które pomogą Ci dobrać właściwą muzykę do nauki angielskiego na Twoim poziomie.

Szukaj muzyki w sieci (YouTube, Vimeo, Spotify). Wybierz odpowiednie utwory, czyli takie które do Ciebie przemawiają i co ważne są „wyraźnie” śpiewane (możesz zacząć też od piosenkę Disney’a dla dzieci – nie ma się czego wstydzić, przecież to wszystko do celów badawczych). Podeprzyj się tekstem piosenki (np. Lyrics.com czy Smartlyrics.com). Na początku wsłuchaj się w utwór, potem zaśpiewaj go razem z wykonawcą, a następnie postaraj się odśpiewać jak najwięcej z pamięci. Jak już dojdziesz do wprawy to wykorektoruj wybrane słówka z tekstu i postaraj się je wpisać w trakcie słuchania. Nie zapomnij tez za jakiś czas ponownie włączyć utwór aby utrwalić to, czego zdążyłeś/-aś się nauczyć.

Have fun and enjoy! Będziesz zaskoczony/-a jak dużo angielskiego udało Ci się podłapać! Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami. Bardzo to doceniam.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.