SŁOWNICTWO

Osłódź sobie naukę słownictwa

Pewnie jak każdy napotkasz na trudności z zapamiętywaniem słówek. Nawet kiedy masz je zapisane na własnoręcznie zrobionych fiszkach to masz ochotę się poddać… Ale nie rób tego! Może po prostu potrzebujesz czegoś nowego, co zainspiruje Cię do nauki słownictwa – najlepiej kolorowego i zabawnego 😉

Nie chodzi tu bynajmniej o wpatrywanie się godzinami w napisy na kolorowych karteczkach z nadzieją, że jakoś „same wejdą nam do głowy”. Trzeba mieć swoją stategię i trzymać się jej.

W tym wszystkim zadziwiające jest to, że zdarza nam się pamiętać wydawałoby się niepotrzebne dla nas fakty sprzed lat, a nie możemy przywołać nowych słówek, które przed 3 minutami widzieliśmy zapisane na karteczkach. Wyrazy potrzebują być pogrupowane w dane kategorie znaczeniowe – w przeciwnym razie będą one tylko niepowiązanymi ze sobą słówkami.

Karteczki z napisami są dobre do powtórki słówek,  które już znasz.

Natomiat jeśli chodzi o naukę nowych wyrazów to musisz zobaczyć je w zdaniu, spróbować je użyć w mówię potocznej bo to da Ci K-O-N-T-E-K-S-T. A jeśli dodatkowo połączysz nowopoznane słowa w coś większe go, np. grupy to zostaną one z Tobą na dłużej. Kiedy wykonujesz ćwiczenie na budowanie słownictwa musisz wiedzieć, że jest kilka sposobów, które pomogą Ci nauczyć się go. Jeśli nie znasz danego słowa w zdaniu, które aktualnie czytasz – wykorzystaj wskazówki wynikające z kontekstu. Co to oznacza w praktyce? Spójrz na poniższe zdanie:

My plan was so XYZ ( i tu mamy słowo, którego nie rozumiesz), it was too complicated to put it into practice.

Jak czytasz to zdanie to może i nie znasz dokładnego znaczenia słówka oznaczonego literami XYZ, ale nie w tym rzecz żeby przejmować się tym, czego się nie wie. Trzeba sobie radzić! Logicznym jest przecież, że to magiczne słowo zbliżone będzie znaczeniem do ‚too complicated’, czyli plan zapewne jest zbyt „złożony i skomplikowany” aby mógł ujrzeć światło dzienne. Widzisz jakie to proste?

Zdarza się jednak tak, że nie mamy wystarczająco dużo informacji żeby móc odgadnąć znaczenie słowa, którego nie znamy. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak sprawdzić znaczenie w słowniku. Pamiętaj jednak, że istotne jest to, aby dobrać właściwe znaczenie do kontekstu, w którym pojawia się to słowo. Równie dobrze możesz również zapytać kogoś (nauczyciela czy znajomego, który jest trochę lepszy od Ciebie z anglika) o to, co znaczy dane słówko.

Jeśli masz trudności z zapamiętywaniem nowych słówek skrupulatnie i własnoręcznie zapisywanych na karteczkach, proponuję kilka „słodkich” sposobów na efektywną i jednocześnie sprawiającą przyjemność naukę słownictwa. Oto one:

  • rozmawiaj nie tylko ze słownikiem

Ludzie często używają słówek w sposób nie do końca taki, jaki zaleca im słownik. Najlepszym sposobem na naukę słownictwa to rozmowa z kimś, kto jest na tym samym poziomie i dodatkowo na temat, który lubisz. Nie będziesz mieć wtedy problemu żeby np. poprosić kogoś o to żeby mówił wolniej, powtórzył czy coś wyjaśnił.

  • czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj anglojęzyczne teksty!

Zasada jest taka, że im więcej czytasz, tym więcej wiesz. Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile słownictwa wchłoniesz bez zdawania nawet sobie z tego sprawy. Jeśli książki są dla Ciebie zbyt trudne na początek to możeć zacząć od komiksów z prostszymi dialogami – wybierz swojego ulubionego bohatera i do roboty!

  • oglądaj filmiki video dostosowane do aktualnego poziomu znajomości języka

Tak jak pisałam wcześniej, aby nauczyć się inzapamiętać nowe słówka potrzebujesz kontekstu. Poszperaj w necie, wybierz kategorie interesujących Cię tematów i znajdź filmiki na odpowiednim poziomie językowym. Sam będziesz zaskoczony tym, jak szybko zrobisz postęp – a najlepsze jest to, że nawet tego nie odczujesz bo oglądasz to, co lubisz!

  • graj w gry z angielskim w tle

Nauka wcale nie musi być nudna. Zapewne masz swoje ulubione gry lub aplikacje w telefonie. A czemu by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Najbardziej rozwojowe są gry typu Scrabble, Hangman (Wisielec) czy The wheel of fortune (Koło fortuny). Możesz wspomagać się słownikiem, a najciekawsze w tym wszystkim jest to, że w trakcie zabawy uczysz się powiązań pomiędzy poszczególnymi wyrazami czy kolejności wyrazów w szyku zadania.

  • a może by tak zabawić się w projektowanie magnesów na lodówkę?

Zastanów się nad tym jaką rzecz widzisz kilka razy dziennie? Odpowiedź brzmi: lodówka:-) Oprócz sięgania po przekąskę możesz za każdym razem rzucić okiem na nowy wyraz, ulubiony cytat, itp. W sklepach internetowych znajdziesz mnóstwo pomysłów na naukę z magnesami. Możesz też zrobić je samodzielnie!

  • pisz, pisz i jeszcze raz pisz!

Nie jest tajemnicą, że aby skutecznie nauczyć się nowego słówka nie wystarczy tylko powtarzać go „na sucho”. Najlepiej byłoby od ręki ułożyć z nim zdanie. I to takie, które od razu zapada w pamięć oraz dodatkowo maksymalnie opisuje to słowo. Używaj takich słów, jakich użyłbyś w normalnej rozmowie, a będziesz mieć większą gwarancję, że w odpowiednim czasie Twój mózg odtworzy to zdanie w trakcie konwersacji.

  • wymyślaj sobie okazje do wykorzystywania sówek w kontekście

Jednym z spromów wejścia na wyższy poziom wtajemniczenia jest tzw. myślenie po angielsku. Oznacza to nic innego jak to, że nieustannie w Twoich myślach krąży pytanie: Jak to powiedzieć po angielsku? Wprowadzaj codzienne rytuały – np. przy porannej kawie albo zaraz po przebudzeniu zanim wstaniesz z łóżka pomyśl o jakimś ciekawym słówku, sprawdź jego odpowiednik w słowniku internetowym, wyślij go do kogoś, np. za pośrednictwem komunikatora lub wiadomości e-mail. Jeśli nie masz takiej możliwości zasubskrybuj serię Word of the day (słówko dnia) w jednym z serwisów internetowych, a każdego dnia otrzymywać będziesz nową porcję wiedzy z przykładowym użyciem w zdaniu.

A może pomoże Ci rysowanie? Nie musisz mieć wielkiego talentu, wystarczy ciekawy pomysł na skojarzenie rysunku ze znaczeniem słówka. Najważniejsze to uczynić z nauki słówek element codziennego funkcjonowania – nauczysz się wtedy dużej liczby słówek w zaskakująco krótkim czasie bez frustracji, która zwykle towarzyszy nudnemu procesowi nauki.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.