Mówienie

Proste sposoby na angielskie rozmowy

Czy też tak masz, że denerwujesz się kiedy musisz pogadać z kimś ‚face-to-face’ (pol. twarzą w twarz)?  Nawet jeśli jesteś gadułą to potrzeba wypowiedzenia nawet najkrótszego zdania czy udzielenia najprostszej odpowiedzi na pytanie może sprawić, że rozmowa  będzie dla Ciebie wyzwaniem. Często bywa tak, że Ci, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie i spróbować nauczyć się języka obcego zbyt rzadko szukają okazji na wyćwiczenie nowopoznanego słownictwa czy wyrazów w rozmowie właśnie (i żeby było jasne mam tu na myśli sytuacje poza salą lekcyjną, tj. dla przykładu zamówienie posiłku w popularnej sieci restauracji, do której w każdej chwili może wpaść obcokrajowiec).

Ale nie martw się – jest milion sposobów na to, żeby ćwiczyć swoje umiejętności konwersacyjne. I nie oznacza to wcale, że musisz mieszkać w kraju, którego dotyczy dany język obcy. Mam dla Ciebie 7 prostych i sprawdzonych na własnej skórze sposobów na praktykę w konwersacji po angielsku. Oto one:

  • Zagajaj rozmowę z nieznajomymi

W internecie znajdziesz masę osób, które tak jak Ty chcą nauczyć się angielskiego. Wystarczy znaleźć kogoś tak sympatycznego jak Ty i umówić się z nim/nią na przysłowiową kawę (wirtualną 🙂 Wystarczy, że stworzysz konto i będziesz regularnie „czatować” (ale nie w znaczeniu przedłużonego wyczekiwania oczywiście), a po jakimś czasie zobaczysz, że Twój czas reakcji z odpowiedzią jest krótszy. Dlaczego? Jeśli rozmawiasz z kimś za pośrednictwem internetu zwykle nie chcesz aby ta osoba zbyt długo czekała na to, co napiszesz. Zwykle tak jest, prawda? Staraj się przy tym zachować poprawność i nie używaj zbyt dużo wyrażeń slangowych jeśli zależy Ci na tym żeby posunąć się dalej z angielskim.

  • Korzystaj z grup społecznościowych na FB

Dołączenie do takich grup jest darmowe. Wystarczy dobrze poszperać i wybrać taką, której członkowie są aktywni i będą mieli ochotę pogadać na każdy temat. Jeśli widzisz, że piszą dobrym angielskim wystarczy zapowiedź, że angielski nie jest Twoim językiem ojczystym i dopiero się go uczysz. Jeśli trafisz na fajną grupę, pozytywny odzew z pewnością Cię zaskoczy.

  • Pisz wiadomości po angielsku

Jeśli przebywasz za granicą i kontaktujesz się z rodowitymi mieszkańcami za pomocą komunikatorów po angielsku to uwierz, że oni zwykle doceniają trud i wysiłek, jaki wkładasz żeby się z nimi porozumieć. A jeśli komunikujesz się z kimś, kto tak jak Ty dopiero się uczy, to najczęściej spotkasz się otwartością ze strony tej osoby bo sytuacja typu ‚win-win’ polega na tym, że korzystasz na tym zarówno Ty, jak i ten ktoś po drugiej stronie – uczycie się bowiem od siebie wzajemnie.

  • Mów za granicą

Jeśli masz to szczęście i jesteś na zagranicznych wakacjach to po prostu musisz „otwierać buzię” przez cały swój pobyt, a nie tylko wtedy, gdy zaistniała absolutna konieczność. Nie dokonuj też wyboru po tzw. najmniejszej linii oporu i nie szukaj „na siłę” Polaków po to tylko żeby móc mówić po polsku. Przeciwnie – staraj się integrować z lokalnymi mieszkańcami, od których dowiesz się tego, czego nie znajdziesz w żadnej książce!

Pamiętaj również, że przebywając za granicę możesz spotkać się z oczekiwaniem geaniczącym z naleganiem żeby mówić w języku kraju, w którym aktualnie się znajdujesz.

  • Gadaj do telewizora

Nawet jeśli brzmi to śmiesznie to wiedz, że oglądanie TV to doskonała okazja do praktykowania swoich zdolności słuchania i mówienia po angielsku. Nie zapominaj przy tym, że nauka angielskiego ma być dla Ciebie zabawą! Wybierz ulubiony serial, którego oglądanie Cię nie znudzi. Seriale mają to do siebie, że ciągną się zwykle przez conajmniej kilkanaście odcinków, więc po jakimś czasie będziesz w stanie przewidzieć reakcję bohaterów, których znasz. Staraj się przy tym naśladować intonację, powtarzać wyrażenia i zwroty, a przede wszystkim zrozumieć o co chodzi na podstawie sytuacji, którą widzisz. Dobrze wiem, że na początku nie jest to łatwe – zawsze możesz sobie pomóc napisami na dole ekranu. Warto!

  • Ćwicz ze znajomymi, którzy też się uczą

Zastanów się kto z Twoich znajomych radzi sobie z angielskim lepiej niż Ty. Zapytaj czy nie chciałby/-aby poćwiczyć z Tobą rozmówek przez Skype. Jeśli wstydzisz się odrobinę to nie musisz przecież uruchamiać kamerki. Możesz też umówić się z kimś w ten sposób, że będziecie wysyłać do siebie wiadomości po angielsku. Jedno jest pewne: skorzystają na tym obydwie strony!

Staraj się przy tym nie przejmować się swoimi błędami – ale też nie bądź zbyt wyluzowany pod tym względem bo jeśli w ogóle nie będziesz przywiązywać wagi do poprawności to na końcu historii może okazać się, że postępów jak nie było tak nie ma:)

Najlepsza w angielskim jest jego popularność. To, że jest dostępny prawie na każdym kroku oznacza, że wystarczy odrobina wysiłku aby skorzystać z materiałów online i odkryć całą masę możliwości, które pozwolą Ci podnieść poziom Twoich umiejętności mówienia. Tylko nie zapominaj o tym, że ma Ci to sprawiać frajdę 😀 To który z zaprezentowanych sposobów zastosujesz w praktyce? 🙂 Go ahead! Leave your comment below.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.