Kultura

W 80 blogów dookoła świata, czyli w tajemniczym kręgu Stonehenge

Czy zastanawiałeś/-aś się kiedykolwiek dlaczego kamienie w Stonehenge są ułożone tak, a nie inaczej?

Zastanawiać się i pytać możesz zawsze ale sami naukowcy do tej pory nie są w stanie wytłumaczyć i podać powodu, dla którego głazy ułożone są w taki nienaturalny sposób.

Jak zapewne wiesz Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli pochodząca z epoki neolitu i brązu, którą odwiedza prawie milion osób rocznie. Ogromnie cieszę się, że również miałam przyjemność tam dotrzeć swego czasu. W 80 blogów dookoła świata to inicjatywa, na potrzeby której powstał ten wpis. To magiczne miejsce. Tak – magiczne bo tym kamiennym kręgom położonym 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii przypisuje się magiczną moc.

Miejsce to wiąże się z kultem Księżyca i Słońca. Jego powstanie datuje się na 3000 rok p.n.e. i przyjmuje się, że budowa trwała przez wiele wieków. Największe z głazów ważą ponad 40 ton i mierzą 7 metrów długości.

Do dziś naukowcy drapią się po głowach i prześcigają się w teoriach na temat tego w jaki sposób te kamienie dotarły w to miejsce. No bo jak wytłumaczyć to, że z jednej strony mamy starożytny lud z prymitywnymi narzędziami, a z drugiej niemal doskonałą matematyczną precyzję. To niebywałe.

Pewnie to ten ciekawy fakt przyczynił się do tego, że ta kamienna budowla w roku 1986 wpisana została na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO stając się tym samym jeden z najbardziej rozpoznawanych symboli Anglii, a zarazem jedną z najważniejszych megalitycznych (= zbudowanych z wielkich bloków kamiennych) budowli na świecie.

Jakby nie patrzeć jest to grupa nierównych kamieni ułożonych w kręgi, więc dlaczego ciągle intryguje…

Pozostanie to już najwyraźniej jedną z większych zagadek, z którymi przyszło się zmierzyć ludzkości. Do czego służyły kamienie? Jeśli poczytasz na temat Stonehenge to dowiesz się, że co do jednego badacze są zgodni, a mianowicie, że najprawdopodobniej była to świątynia, a jej położenie i kształt są ściśle powiązane z ruchem słońca. Mogła więc równie dobrze służyć jako obserwatorium astronomiczne.

Jest wiele tajemnic związanych z tym obszarem. W średniowieczu ludzie wierzyli, że miejsce to zostało zbudowane przez słynnego czarnoksiężnika Merlina, który za pomocą czarów przetransportował ogromne głazy z jednej ze świątyń w Irlandii. Inne prehistoryczne opowieści mówią nam z kolei, że w tych rejonach mieszkali kiedyś olbrzymi, którzy zbudowali Stonehenge. Kamienie miały dla nic uzdrawiającą moc, co przez wieki przyciągało w te rejony ogromną ilość pielgrzymów. Ci, którzy wierzyli w istnienie olbrzymów nazywali to miejsce również „Giant’s Dance”, czyli Miejsce Tańca Olbrzymów. Istnieje także wiele teorii o tym, że Stonehenge zbudowane zostało przez kosmitów i służyło im jako lądowisko dla istot pozaziemskich.

Wyczytałam, że Badacze z Królewskiej Akademii Sztuki twierdzą, że kamienie tworzące krąg pełnią funkcję instrumentu muzycznego bądź wzmacniacza rezonansu leczniczego. Na serio!

Trochę mnie zaskoczyła ta teoria bo niestety nie miałam możliwości podejścia bliżej do tej budowli i choćby dotknięcia jednego z kamieni. A szkoda. Pamiętam, że cały teren był ogrodzony i trzeba było się nieźle nagimnastykować żeby zrobić sobie fotkę na tle kamieni.

Podobno stuknięcie w poszczególne punkty kręgu sprawia, że wydaje on dźwięk podobny do uderzeń w bębny. Zaraz po tym pojawiła się więc nowa teoria o świątyni leczącej dźwiękiem, w której centrum zbiegać się mają tajemnicze siły i energie.

Coś w tym jest, ponieważ udowodniono, że Stonehenge jest tak bardzo namagnesowane, przez co jego okolica jest uboga w roślinność, czy jakiekolwiek drzewa. Coraz więcej uczonych uważa także Kamienne Kręgi za najstarsze obserwatorium astronomiczne świata. Oryginalna forma prehistorycznego kalendarza słonecznego co roku ściąga w te rejony setki ludzi, którzy uczestniczą w rytuale przesilenia letniego. W nocy z 20. na 21. czerwca w Stonehenge spotykają się członkowie Stowarzyszenia Druidów i wyznawców New Age, którzy poprzez taniec i śpiew świętują najkrótszy dzień w roku. Kolejną ciekawostką jest fakt, że dawny właściciel tej ziemi w 1915 roku sprzedał ją razem z Kamiennym Kręgiem za kwotę 6 600 funtów. Czyżby się czegoś obawiał, a może był świadkiem jakiś nietypowych zdarzeń – dlatego wolał się jej pozbyć?

Cokolwiek by nie napisać to fajnie, że są takie miejsca na świecie, których istnienia nie można naukowo „wytłumaczyć”. Człowiek jest jednak małą cząstką w porównaniu do sił natury.

Jeśli ktoś z Was miał okazję odwiedzić to miejsce to chętnie poczytam nt. tego, jakie są Wasze wrażenia z tego miejsca. No chyba, że macie coś równie ciekawego – podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu. Zajmie Ci to tylko chwilę. Dziękuję.

Koniecznie zobacz też co ciekawego napisali pozostali uczestnicy akcji:

Austria: Viennese breakfast – Austria na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Chiny: Biały Mały Tajfun –  Lijiang

Francja: Demain,viens avec tes parents – UNESCO

Gruzja: Gruzja okiem nieobiektywnym – Dziedzictwo narodowe, Dziedzictwo Światowe

Irlandia: W Krainie Deszczowców – Irlandzkie obiekty na liście Unesco

Japonia: japonia-info.pl – Kuchnia japońska dziedzictwem światowym

Kirgistan: Kirgiski.pl – Obiekty UNESCO w Kirgistanie

Niemcy: Niemiecki po ludzku – Obiekty na liście UNESCO – ślady rzymskiej kultury w Trier

Szwajcaria: Szwajcarskie Blabliblu – Obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w Szwajcarii

Szwecja: Szwecjoblog – Tu byłam, czyli 3 obiekty z listy UNESCO w Szwecji

Turcja: Turcja okiem nieobiektywnym – Obiekty z listy UNESCO- zwiedzamy Efez

English Freak – W 80 blogów, czyli Tower of London jako jeden z obiektów UNESCO w Wielkiej Brytani

Włochy: Studia, parla, ama – W 80 blogów, czyli obiekty UNESCO we Włoszech: ciekawostki

Po Prostu Włoski – Ciekawostki o Wenecji i jej lagunie

Różne kraje: Enesaj.pl – Turkijskie obiekty UNESCO

Wiesz co? Ty też możesz dołączyć do grupy zrzeszającej blogerów kulturowo-językowych z całego świata pisząc pod adres: blogi.jezykowe1@gmail.com w_80_blogów_dookoła_świata

7 myśli w temacie “W 80 blogów dookoła świata, czyli w tajemniczym kręgu Stonehenge”

  1. Stonehenge to jedno z tych miejsc, którego bardzo żałuję… Bo tak chciałabym pojechać i zwiedzić i jednocześnie wiem, że jakbym to zrobiła, byłabym bardzo zawiedziona. Tłumy turystów i ogrodzenia są w stanie zabić każdy entuzjazm :/ Na szczęście na świecie jest jeszcze wiele takich magicznych, a o wiele mniej znanych miejsc.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.