Kultura

Spoookyyy – czyli czego jeszcze nie wiecie o Halloween?

Jak co roku tuż przed 1 listopada, temat Halloween i mody na jego obchodzenie w szkołach (a czasem nawet w przedszkolach!) powraca niczym bumerang. W internecie znajdziecie całą masę informacji nt. tego za kogo się przebrać, jak umalować twarz czy jakiego typu zabawy wymyśleć na party organizowane w domu, ale myślę, że warto byłoby dowiedzieć się dlaczego dzieci poprzebierane za potwory, czarownice, wampiry, wilkołaki czy zombie wędrują od domu do domu z ‚trick-or-treat’ („cukierek-albo-psikus”) na ustach. Bo to, że jeśli nie otrzymają satysfakcjonującej porcji słodkości, co w praktyce grozi gospodarzowi spłacaniem psikusa wiadomo nie od dziś.

 >>> Skąd zatem wywodzą się te zabawy? <<<

To taka pozostałość po dawnych, zwyczajach celtyckich. Popularna była wtedy forma kolędowania zwana ‚Mumming‚ oraz ‚Guising‚ w Szkocji i Irlandii z udziałem dzieci chodzących od domu do domu i otrzymujących prezenty w postaci jabłek lub orzechów. Stąd właśnie wywodzi się popularna zabawa „cukierek-albo-psiukus”.

Zabawa zabawą, ale samo Halloween pochodzi od najważniejszego celtyckiego święta Samhain, którego nazwa oznacza <koniec lata>. Związane było ono z zakończeniem żniw i roku według kalendarza celtyckiego kiedy to żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Według celtyckich wierzeń w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku, oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępują na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Celtowie gasili wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a przed domem wystawiali żywność dla duchów. Ludzie ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch. Pozostałością po tym zwyczaju są przebieranki za straszne postaci właśnie. Kiedyś wierzono, że przebranie w kolorze czarnym miało za zadanie zmylić ducha, który napotkawszy na postać odzianą w ten kolor sądził, że trafił na swego i zostawiał tak przebranego w spokoju.

Kapłani celtyccy wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano.

>>> Skąd się wzięła dynia ? >>>

Wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami to podstawa. W Irlandii np. dawniej wykonywano maski m. in. z buraków czy ziemniaków, które symbolizowały dusze zmarłych. To Brytyjczycy jako pierwsi zastąpili je wydrążonymi dyniami, tworząc jednocześnie  najbardziej rozpoznawalny, współczesny symbol święta Halloween, znany jako również jako ‚jack-o-lantern’.

Zastanawialiście się może kiedyś nad polskim odpowiednikiem Halloween?  „Dziady” byłyby chyba najwłaściwsze.

Sam termin ‚Halloween’ kojarzony jest głównie tak, jak przyjęty został w krajach zachodnich, tj. komercyjne święto przypadające w wigilię listopadową połączone z zabawą i z maskaradą. Halloween jest bowiem hucznie obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Zawsze w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.

>>> Jak świętować ? <<<

Do zabaw w Halloween zaliczyć trzeba przede wszystkim tzw. apple bobbing, w której należy ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy bez użycia rąk. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Halloween kojarzy mi się również ze skakaniem przez świeczki ustawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

Rodzicom z dziećmi polecam zabawę w szukanie skarbu pająka w ogrodzie, zwariowany pokaz mody czy konkurs na straaaszneee opowieści. Satysfakcja gwarantowana.

Dlaczego dzieciaki lubią potwory, bajki o duchach i zabawy podszyte dreszczykiem? Bo w ten sposób oswajają różne lęki. Halloween to dobra okazja, by przezwyciężyć własne słabości, polubić straszydła i spędzić czas, fantastycznie się bawiąc. Przecież przyjemnie się bać, gdy wiadomo, że nic złego nam nie grozi, potwory i strachy są udawane, a pod strojem kościotrupa czy ducha ukrywa się kolega albo koleżanka. Obecnie dzieci, a także rodzice uwielbiają się przebierać. Oryginale stroje na Halloween to czasami kwestia honoru. Świadczą one o pomysłowości i poczuciu humoru osoby przebierającej się. W sumie to nie zastanawiaj się nad tym skąd się to wszystko wzięło – dzieciaki będą zachwycone!

Pora dla Was – jakie słówka kojarĄ Ci się Halloween? Oprócz tytułowego ‚spooky’ oczywiście.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.