Gramatyka

4 formy (nie) ponad normę ;-)

 

Jakiś czas temu obiecałam, że napiszę o formach czasowników w języku anielskim. A obietnic się dotrzymuje. W porównaniu do języka polskiego i licznych form osobowych czasownika, w języku angielskim mamy zasadniczo 4 formy.

 1. pierwsza forma to BEZOKOLICZNIK i uwaga! poza nielicznymi wyjątkami – nie odmienia się ona przez osoby! Uff… ile roboty nam odchodzi już na samym starcie!
  Weźmy dla przykładu czasownik ‚rest’ (pol. odpoczywać) – przyda nam się go trochę 🙂
  Anglicy mówią: ‚I rest’ (odpoczywam), ‚you rest’ (odpoczywasz), ‚we rest’ (odpoczywamy), ‚they rest’ (odpoczywają). I właśnie po to dodajemy wykonawcę czynności przed czasownikiem żeby wiadomo było kto odpoczywa skoro wszędzie wrzucamy po prostu ‚rest‚😀

  Oczywiście trochę upraszczam sprawę na potrzeby niniejszego posta, ale robię to tylko po to, żeby pokazać Wam o ile więcej pracy ma Anglik próbujący nauczyć się odmiany końcówek w języku polskim.

  U siebie ma prosto: prawie we wszystkich osobach ma to samo ‚rest‚! Dobry motywator? A że prawie robi różnicę to o wyjątkach też napiszę, tylko później. Skoro mamy tak prosto to jeszcze prościej zrobi się jeśli powiem Wam, że 1szą formę stosujemy w czasach „prostych”, czyli SIMPLE, tj. Present (to co teraz: teraźniejszość), Past (to co było: przeszłość) ale tylko w pytaniach i przeczeniach oraz Future (to co będzie: przyszłość – bo któż z nas dziś o niej nie myśli😄) oraz do nakazywania, zakazywania i wydawania poleceń (z uśmiechem na twarzy😁 ma się rozumieć).

  e.g. Don’t DO that! (pol. Nie rób tego!) / Did you GO there? (pol. Czy poszedłeś tam?)

 2. drugiej formy używamy w twierdzeniach czasu Past Simple. Tworzy się ją poprzez dodanie końcówki -ED do pierwszej formy czasownika, jak w następującym przykładzie: rest -> restED, want -> wantED, help -> helpED, ale również carry -> carrIED oraz close -> closeD.e.g. I ASKED her for help. (pol. Poprosiłam ją o pomoc.) / I TOOK my bike for the trip. (pol. Wzięłam ze sobą rower na wycieczkę.)
 3. trzecia forma stosowana jest w stronie biernej oraz w czasach typu ‚perfect’ (Present, Past & Future). Jeśli mamy szczęście i przyszło nam pracować z czasownikami regularnymi to mamy z górki gdyż druga forma jest identyczna jak trzecia 🙂 Trochę trudniej jeśli mamy do czynienia z czasownikami nieregularnymi. W tym przypadku nie pozostaje nam nic innego jak ‚(to) learn by heart’ (pol. uczyć się na pamięć, ale z sercem!)e.g. I’ve never BEEN to Paris so far. (pol. Nigdy dotąd nie byłam w Paryżu.)
 4. czwarta forma to nic innego jak pierwsza forma z dodaną końcówką -ING. W literaturze spotkałam się z nazwą „forma gerundialna” (cokolwiek to znaczy po polsku!), choć osobiście wolę „rzeczownik odczasownikowy” bo uważam, że ta właśnie nazwa dużo więcej powie Polakowi na temat sposobu jej tworzenia niż kalka językowa od angielskiego terminu ‚gerund’. Ciekawostką jest to, że w przypadku bardzo krótkich czasowników zakończonych spółgłoską, która to spółgłoska poprzedzona jest samogłoską mamy tzw. podwojenie ostatniej litery. Porównaj: rest -> restING vs. swim -> swimMING czy run -> runNING. Czasowniki, które kończą się literą ‚e’ zwykle gubią tę literę, jak w przykładzie: write -> writING.e.g. RUNNING is good for our health. (pol. Bieganie jest dobre dla naszego zdrowia.) Czasowników nieregularnych jest niestety dużo. Co gorsza są one częściej używane. Znam sytuacje kiedy po powrocie z zagranicy sporo osób docenia ich wartość jako, że są one potrzebne do bieżącego komunikowania się z naciskiem na relacjonowanie wydarzeń.
  Jeśli masz wątpliwość czy dany czasownik należy do grupy regularnych czy nieregularnych proponuję pracę ze STUDY BUDDY, czyli słownikiem, gdzie sprawdzisz nie tylko pisownię, ale i wymowę poszczególnych form.
  A co do form nieregularnych to pozostaje solidne wkucie ich na blachę! A to z pewnością zaowocuje – you’ll see (pol. zobaczysz:-)
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.