Mówienie

Mówienie – jak budować zdania?

Zazwyczaj każdy z nas po wielu latach nauki języka obcego dochodzi do wniosku, że rozumie to, co się do niego mówi ale najczęściej nie potrafi zareagować i odpowiedzieć. Też tak macie? Ja nazywam to syndromem „kłody”. Kiedy zdajemy sobie z tego sprawę, tracimy motywację do dalszego zgłębiania wiedzy bo i po co? skoro i tak nie przynosi to efektów. Znam to. Trzeba wówczas spróbować zastanowić się co robimy nie tak i to odpowiednio skorygować.

Uwierzcie, że na każdego przyjdzie pora. Nie ma prostej recepty na osiągnięcie płynności w mówieniu (ang. fluency), która tak często oceniana jest na różnego typu egzaminach ustnych. Do sprawy trzeba podejść indywidualnie gdyż nakłada nam tu się kilka obszarów związanych nie tylko z językiem. Blokady w mówieniu mogą mieć różne przyczyny, do których zaliczyć można m. in.:

  • brak znajomości wystarczającej liczby słówek
  • obawa, że ośmieszysz się przed innymi
  • fakt, że nie masz nic do powiedzenia na dany temat
  • poczucie presji konieczności szybkiego rozpoczęcia konwersowania.

Zawsze powtarzam, że z nauką mówienia jest jak z budowaniem klocków Lego. Najpierw dziecko przygląda się jak mama czy tata pokazują mu jak budować, a dopiero kiedy czuje się ono na tyle pewne żeby samemu spróbować, wyobraźnia nie zna granic! Z mówieniem jest podobnie – zaczynasz od przysłuchiwania się i powtarzania, a kiedy nabierzesz pewności to zabierasz się do rzeczy! Jest tylko jedna niepisana zasada: nie zwlekaj zbyt długo bo nikt nie oczekuje, że będziesz mówił poprawnie od samego początku. To raczej niemożliwe, a jeśli jesteś perfekcjonistą i wychodzisz z założenia, że odezwiesz się dopiero wtedy, kiedy idealnie opanujesz język – jesteś na straconej pozycji…

Pisanie, podobnie jak mówienie to sprawność aktywna. Jak sama nazwa wskazuje trzeba ją aktywować. Żeby to zrobić, zanim sam będziesz tworzył eseje, wskazane jest zapoznanie się z angielską składnią poprzez czytanie pozycji w języku obcym. Mówienie rozpoczynaj od prostych zdań i nie usiłuj zrozumieć wszystkiego, co mówi ktoś inny – często przecież można domyśleć się znaczenia nieznanego słowa czy wyrażenia z kontekstu. Zawsze też możesz dopytać i doprecyzować. Czy nie tak robimy również w języku polskim kiedy nie możemy się z kimś skutecznie skomunikować?

Zawsze szukaj powodów do nawiązania rozmowy. Zadaj sobie pytanie: co chcę wiedzieć? Spróbuj zaangażować się w rozmowę. Przy przygotowaniach do egzaminów ustnych zawsze pomagają ćwiczenia dotyczące np. ustnego streszczania myśli przewodniej tekstu czy pracy z zestawami, gdzie oczekuje się od nas technik negocjowania, opisywania wydarzeń, zadawania pytań czy udzielania informacji. I tu również pomocny będzie słownik – zaznaczaj w nim słowa i frazy, które uważasz za użyteczne, a następnie sprawdzaj ich przykładowe użycie w zdaniu (to pomoże Ci ułożyć listę nowego słownictwa).

Aby dobrze przygotować się do wypowiedzi ustnej stosuję następującą regułę logiczną:

T = is it True? (zastanów się czy to, co chcesz powiedzieć jest prawdziwe)

Jeśli to, co zamierzasz powiedzieć to Twój własny argument zgodny z Twoimi przekonaniami, nie będziesz musiał kombinować jak go obronić i zawsze będziesz w stanie go uzasadnić.

H = is it Helpful? (zastanów się czy to, co chcesz powiedzieć będzie pomocne)

Czasami wystarczy jedno konkretne zdanie nawiązujące do tematu poruszonego przez przedmówcę.

I = is it Inspiring? (zastanów się czy to, co chcesz powiedzieć będzie inspirujące)

Jeśli będziesz widział pozytywną reakcję na Twoje słowa ze strony innych, łatwiej Ci będzie podtrzymać rozmowę.

N = is it Necessary? (zastanów się czy to, co chcesz powiedzieć jest konieczne)

Nie układaj sobie w głowie skomplikowanych sformułowań w stylu tego, co odpowiedziałbyś po polsku. Wiem, że osobie inteligentnej i dojrzałej trudno jest niejako porozumiewać się na dość „prymitywnym” poziomie ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się nauczyć jazdy na nartach bez przewrotek i jeśli na samym starcie odpuścisz perfekcjonizm i będziesz więcej słuchał niż mówił to odbierzesz właściwy kurs.

K = is it Kind? (zastanów się czy to, co chcesz powiedzieć będzie miłe).

Wszyscy wiemy, że styl formalny uznawany za bardziej „grzecznościowy” wymaga od nas  wyższego poziomu „wtajemniczenia” ale nie martw się! Nawet jeśli będziesz używał trybu rozkazującego bo znasz same czasowniki w bezokoliczniku i nie wiesz jaki czas zastosować to jeśli uprzedzisz swojego rozmówcę, że na ten moment jest to maksimum Twoich możliwości (ang. That’s all you’ve got)  to z pewnością spotka się to ze zrozumieniem drugiej strony, a Ty poczujesz się lepiej. Nie ma się co stresować! Człowiek uczy się przez całe życie i trzeba doceniać tych, co próbują i nie poddają się mimo przeciwności.

Jak widać najpierw trzeba pomyśleć (ang. think) zanim się coś powie 🙂

Jeśli chcemy poprawnie budować zdania to bez gramatyki ani rusz! Jeden z czytelników bloga zapytał mnie ostatnio o to, jak ma rozpoznać, który z czasów angielskich ma wstawić w ćwiczeniu typu „Wstaw czasownik w odpowiedniej formie”. Wiem, że dla początkującego nie ma nic gorszego niż kilkanaście angielskich czasów! Bo jak to jest, że „u nich” jest ich tyle skoro „u nas” mamy tylko trzy: teraźniejszy, przeszły i przyszły:-) Doskonale to rozumiem. Jeśli poznasz funkcje językowe każdego z czasów, o których mam zamiar niebawem napisać, to nie jest już tak trudno.

Podsumowując, aby samodzielnie mówić po angielsku trzeba nauczyć się „myśleć po angielsku” (tłumaczenie z języka polskiego na angielski to zupełnie inna para kaloszy). Warto zaczynać od słów, które znamy – to z nimi budujmy zdania. Zobaczysz, że z czasem wprowadzisz do użycia większą ilość struktur językowych. Jeśli pojawi się coś nowego, bezwzględnie sprawdzaj wymowę w słowniku, np. internetowym merriam-webster’s learner’s dictionary (nie wszyscy bowiem znają się na transkrypcji fonetycznej 🙂 Polecam wsłuchiwanie się w piosenki po angielsku i odszukiwanie ich tekstów po to tylko żeby upewniać się, że „dobrze słyszymy”. Na koniec pamiętaj, że każda okazja do rozmowy jest dobra – tym bardziej w języku angielskim!

Jeśli powyższy tekst okazał się dla Ciebie pomocny, może przyda się jeszcze komuś.
What do you say?

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.